wakacje, zachod słoncaPorady 

Jak pomóc dziecku z alergią na wakacjach?

Wakacyjne wyjazdy to czas radości i beztroski. Jednak wielu rodziców ma spore wątpliwości i obawia się, że letni wyjazd spowodować może zaostrzenie alergicznych objawów u swojej pociechy. Warto wiedzieć, co zabrać ze sobą jadąc na wakacje z małym alergikiem i jak zabezpieczyć go przed niechcianym zmąceniem uciechy z podróży.

Planowanie podróży

Przed każdym wakacyjnym wyjazdem należy sporządzić listę, na której znalazłyby się wszelkie istotne zalecenia lekarskie, a także spis uczulających alergenów. Lista taka bez wątpienia ułatwi komunikację z kelnerami w różnych bufetach i restauracjach. Warto także, przy rezerwowaniu pokoi, uprzedzić obsługę o tym, że w wynajętym pokoju nocować będzie alergik. Istnieje wówczas szansa, że profesjonalne podejście pracowników hotelu, zminimalizuje ryzyko wystąpienia alergii na skutek roztoczy kurzu, poprzez uprzednie dokładne posprzątanie pokoju czy też usunięcie zasłon i dywanów.

W momencie, gdy dziecko uczulone jest na którykolwiek z pokarmów, jeszcze przed wyjazdem należy przeanalizować kwestię posiłków. Najlepiej zlokalizować, odpowiednio wcześniej, punkty restauracyjne i gastronomiczne, które oferują zdrową, bezpieczną i naturalną żywność.

Leki

Bardzo ważną kwestią są zalecane przez lekarza, w momencie ataku alergii, leki. Nie wolno o nich zapomnieć jadąc z pociechą na wakacje. I tak na przykład dziecko, które dotknąć może anafilaksja, zawsze musi mieć przy sobie adrenalinę. To, które spożywa mleko modyfikowane, powinno mieć jego zapas przy sobie. Na każdy wyjazd należy zabierać takie produkty medyczne i takie pożywienie, które wcześniej zostały już sprawdzone. Zdarzają się bowiem alergie, które wystąpić mogą na skutek pojedynczych substancji. Testowanie nowych preparatów leczniczych na wyjeździe, zwłaszcza przez małych alergików, byłoby wysoce nieodpowiedzialne.

Plecak małego alergika

Podstawą każdego wakacyjnego wyjazdu jest odpowiednio wyposażona apteczka. Mały alergik powinien mieć skompletowany zapas niezbędnych leków, jeszcze przed wyruszeniem w podróż. Istotne są także wszelkie ochronne środki i maści łagodzące, na przykład objawy ukąszeń. Krem z filtrem przeciwsłonecznym to także jeden z podstawowych elementów wyposażenia plecaka. Można również pomyśleć o sprayu z woda morską – jego nawilżające działanie byłoby pomocą w momencie pojawienia się problemu przesuszającej się śluzówki.

Warto również przygotować:

  • strój na każda pogodę;
  • odpowiednie obuwie;
  • stonowane, nie wabiące owady kolory;
  • czapki i chustki ochronne;
  • wyjazd poprzedzić wizytą u specjalisty.

Powiązane artykuły

Leave a Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.