Zamek Neuschwanstein na tle górHistoria i kultura Regiony 

Zamek Neuschwanstein

Piękno Bawarii kryje się w okazałych kompleksach leśnych przetykanych malowniczymi dolinami wypełnionym pełnymi uroku miasteczkami, w których czas płynie bardzo przyjemnie. Nad tym wszystkim górują wspaniałe, ośnieżone szczyty Alp, a na ich tle Zamek Neuschwanstein.

Piękno górskich dolin Bawarii

Schodząc z gór naszym oczom ukazuje się wystający z niewielkiego szczytu skały zamek. Na około niego rozpościerają się ciemno ulistnione lasy. Powietrze wokół jest czyste, pachnące górskim lasem. W dole poniżej zamku rozpościera się widok ciemnego niewielkiego jeziorka. Natomiast w tle Zamku Neuschwanstein otwiera się przestrzeń na dolinę, w której widać z dala miasto oraz piękne lazury jezior.

Zamek Neuschwanstein i historyzm

Wyglądający jak rezydencja średniowiecznego bogatego rycerza znanego rodu Zamek Neuschwanstein tak naprawdę jest jednym z najbardziej znanych i charakterystycznych budowli historyzmu. Nurt ten powstał w XIX wieku. W tym czasie wybudowano bardzo dużo siedzib oraz budynków stylizowanych na te z poprzednich wieków. W ogrodach królowały greckie panteony czy kopie ich świątyń. Również w naszym kraju mamy piękne okazy z tego okresu, które przetrwały obie wojny. Jak chociażby w Poznaniu neoromański zamek Cesarski czy neorenesansowy ratusz w Bielsku-Białej.

Jak powstał Zamek Neuschwanstein

Inwestorem budowy Zamku Neuschwanstein był król Bawarii Ludwik II. W tamtym czasie teren obecnych Niemiec był podzielony na osobne państwa, rządzone przez samodzielnych władców. Król Ludwik II mimo, że odebrał gruntowne wykształcenie był raczej duszą artystyczną. Jego genialne projekty architektoniczne nie spotykały się z ciepłym przyjęciem przez rząd.

pixabay.com

Budowa Zamku Neuschwanstein

Zamek to tak naprawdę kolejna budowla jaka powstała z inicjatywy króla Ludwika II. Miała to być prywatna rezydencja stylizowana na pełen romantycznych widoków zamek rycerski. Budowę rozpoczęto w 1869 roku, niestety ale król nie dożył do jej końca. Mimo finansowania inwestycji z prywatnego majątku zarzucano mu niegospodarność oraz brak zainteresowania sprawami państwa. W wyniku działań niektórych członków rządu został odsunięty od władzy i ubezwłasnowolniony. Jego ciało znaleziono w jeziorze kilka dni po uwięzieniu w zamku Berg.

Perła wśród lasów

Po śmierci króla Ludwika II otworzono zamek dla turystów. Historia z nim związana rozpala wyobraźnię do dziś. Już w pierwszych tygodniach sprzedaż biletów przyniosła spore dochody i udało się za ich pomocą pokryć cześć zobowiązań finansowych. Obecnie Zamek Neuschwanstein jest jednym z najbardziej znanych budowli historyzmu na świecie, a corocznie odwiedza go ponad milion turystów. Dochody z turystyki już dawno przekroczyły wydatek poniesiony przy jego budowie. Także inwestycja króla byłą jak najbardziej udana.

Piękno okolicznego krajobrazu oraz malowniczy wygląd zamku uzupełniają się idealnie. Sama bryła zamku często gości w różnych filmach, jest też użyta w produkcjach Dinseya. Sam zamek Neuschwanstein jest naprawdę wart odwiedzenia. Również wystrój jego wnętrz zapiera dech w piersiach. Jest to jedno z najbardziej znanych miejsc turystycznych w Niemczech. Historia inwestora zamku również jest okryta pewną tajemnicą, zwłaszcza jego niespodziewana śmierć w jeziorze.

Powiązane artykuły

One Thought to “Zamek Neuschwanstein”

  1. Urszula

    Bawaria jest cudowna! Często tam jesteśmy z mężem. Zawsze się zachwycamy.
    Pozdrawiam!

Leave a Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.