Atrakcje budapesztuAtrakcje Ciekawostki Historia i kultura Regiony 

Budapeszt – zwiedzanie. 5 miejsc, które warto zobaczyć

Budapeszt to stolica Węgier, a zarazem największe miasto na terenie tego kraju. Leży ono na północy Węgier nad Dunajem. Warto podkreślić, że Budapeszt to jedno z największych metropolii Europy. Jest to bardzo znany ośrodek kulturalny, w którym funkcjonują liczne muzea, galerie, opery i teatry. Na terenie Budapesztu znajduje się wiele ciekawych obiektów mających swoje miejsce na liście światowego dziedzictwa kultury, a także inne atrakcyjne miejsca, które z pewnością warto odwiedzić.

1. Zamek Królewski

Jedną z najbardziej popularnych atrakcji Budapesztu jest Zamek Królewski. Atrakcyjne zabudowanie góruje na Wzgórzu Zamkowym w Budzie, czyli we wschodniej części stolicy. Do pałacu można się dostać kolejką linową z XIX wieku lub autobusem Ersebet Ter.

Niektóre atrakcje zamkowe są dostępne przez całą dobę. Turyści mogą korzystać z tarasu, placu zamkowego o dowolnej porze. Ponadto na terenie pałacu funkcjonuje kilka muzeów jak np. najbardziej popularne Muzeum Historii Budapesztu. Ciekawym miejscem jest też Galeria Narodowa i Biblioteka Narodowa.

Zamek w Budapeszcie jest zapisany na liście światowego dziedzictwa UNESCO i jak wspomniano wcześniej jest to najbardziej znaczący obiekt Węgier. Zachwycające budynki i piękne wnętrza w stylu barokowym przyciągają rzesze turystów. Warto odwiedzić to miejsce i zapoznać się z bogatą i fascynującą historią kraju.

Zamek królewski w budapeszcie
Źródło: Pexels.com

2. Kościół Macieja

Będąc w Budapeszcie nie można przeoczyć pięknego Kościoła Macieja, który wyróżnia się charakterystyczną wieżą i kolorowym dachem. Jest to najbardziej znany kościół na Węgrzech. Oficjalnie jest on pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP, jedna bardziej znana nazwa – Kościół św. Macieja odnosi się do Króla Macieja, który wziął z nim ślub z księżniczką Beatrycze.

Świątynia może się szczycić bardzo bogatą i barwną historią. Obecny jej wygląd jest dziełem działań rekonstrukcyjnych z 1970 roku.

3. Najpopularniejsze Mosty w Budapeszcie

Budapeszt słynie także z kilku zachwycających mostów, które przecinają rzekę Dunaj. Wyjątkowo interesującą atrakcją jest rejs po rzece, jednak równie ciekawe jest spacer Mostem Szechenyego. Łączy on obie części miasta, a dzięki specjalnym łańcuchom przewieszonym przez kamienne figury, konstrukcja utrzymuje się w idealnym stanie.

Ten most to najbardziej rozpoznawalny symbol Budapesztu. Nie mniej atrakcyjny jest Most Wolności. Warto także zwrócić uwagę na Most Małgorzaty i Elżbiety.

4. Wyspa św. Małgorzaty

Niekwestionowaną atrakcją Budapesztu jest Wyspa św. Małgorzaty. Znajduje się ona na Dunaju i ma około 3 km długości. Jej powierzchnia to w dużej mierze park z trasami biegowymi i ścieżkami. Można tam znaleźć atrakcyjne skwery, ogrody różańskie, japońskie, fontanny. a także mini zoo.

Wyspa św. Małgorzaty to idealne miejsce na spacery i bieganie. Ponadto znajduje się tam także centrum SPA oraz niezwykle ciekawy teatr na świeżym powietrzu. Na Wyspę można się dostać Mostem Arpada lub Mostem Małgorzaty.

5. Plac Bohaterów Budapesztu

Kolejnym miejscem, na które warto zwrócić szczególną uwagę w Budapeszcie jest Plac Bohaterów. Jest to jeden z największych placów na terenie Węgier. Znajduje się na nim Pomnik Tysiąclecia, który jest stworzony z kolumnady. Znajdują się na nim figury postaci, które miały niekwestionowany wpływ na historię Węgier. Pomnik upamiętnia tysiąc lat historii Państwa.

Na Placu znajduje się także Muzeum Sztuk Pięknych, w którym prezentowana jest kolekcja dzieł najpopularniejszych malarzy jak np. Leonardo da Vinci, a także Park Miejski z atrakcyjnym zamkiem Vajdahunyad. W Parku znajduje się także ZOO oraz sztuczne jezioro.

Budapeszt to jedna z najbardziej atrakcyjnych stolic europejskich. Oprócz mnóstwa ciekawych miejsc, można także zdecydować się na rejs po Dunaju czy inne interesujące rozrywki. W Budapeszcie funkcjonuje wielka baza hotelowa. Dostępne jest wiele hoteli i apartamentów. Z pewnością warto się tam wybrać choć na krótki wypad.

Artykuł napisała:
Anna Kubica – oligofrenopedagog,
interesujący się aranżacją ogrodów i wnętrz

Źródła:

  • Monika Chojnacka, Travelbook – Budapeszt i Balaton, 2016.

Powiązane artykuły

One Thought to “Budapeszt – zwiedzanie. 5 miejsc, które warto zobaczyć”

  1. Joanna

    Byłam w dwóch miejscach, które są tutaj wymienione, ale czytając opisy muszę koniecznie się wybrać w resztę miejsc, które opisaliście!

Leave a Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.