Historia Węgier – kraju Bratanków
Samo osiedlenie się narodu węgierskiego na terenie dzisiejszego państwa datuje się na około IX wiek. Początkowo były to tylko podboje miejscowej ludności słowiańskiej, jednak z czasem Węgrzy osiedlili na stałe na terenach nad Dunajem.
Średniowieczne wyprawy łupieżcę
Na początku Kotlinę Naddunajską Węgrzy traktowali jako bazę do wypadów na Południe oraz Zachód Europy. Od Bizancjum poprzez państwo Bułgarskie po księstwa germańskie między innymi Henryka I. Wyprawy łupieżcę zakończyła śmierć ich wodza Bulscu.
Panowanie Arpadów
Wzmocnienie i reorganizacja dwóch cesarstw Bizantyjskiego i Rzeszy ograniczyło te wojaże i zmusiło Węgrów do zmiany trybu życia. Duży udział miał w tym Gejza z rodu Arpadów, który zmusił pomniejszych przywódców do posłuszeństwa i przeprowadził reorganizację państwa.
Pogaństwo i feudalizm
Wraz z religią chrześcijańską do państwa zawitał feudalizm, zarówno w Polsce jak i na Węgrzech czy Rusi utożsamiany z kościołem. Zmiana ta nie podobała się większości zdegradowanym społeczeństwom, także napływ germańskich rycerzy miał w tym swój udział. Podział na warstwy społeczne doprowadził do buntu pogańskiego we wszystkich trzech krajach.
Feudalizm i Wolność dla wybranych
Dzięki feudalnym układzie społeczeństwa doszło do powstania i wzbogacenia się wielu możnowładców. Aby nie dopuścić do wojny domowej i podziału w państwie król Andrzej II wydał „Złotą Bullę” w 1222 roku, ograniczając swoją władzę, będącą potem wzorem dla wolności szlacheckiej w Polsce i Litwie.
Państwo Andegawenów
Na początku XIV wieku na tron Węgier został wyniesiony Karol Robert z dynastii Andegawenów, odbyło się to przy wsparciu Habsburgów oraz Papieża. Jego potomkini, Jadwiga została królową Polski.
Król z ludu
Chwilę na tronie węgierskim był król polski Władysław III Warneńczyk. Po jego śmierci rządy przeszły w ręce Jana Hunyady, a następnie jego syna Macieja Korwina. W czasie ich panowania Węgry przeżywały największy rozkwit. Spokój na granicy z imperium Osmańskim zapewnił im genialny władca Siedmiogordu Wlad Drakula, ale brak zaangażowania się sojuszniczego w walkę na południu spowodowały upadek Siedmiogrodu i kolejno okupację Węgier.
Panowanie Tureckie
Zajęcie Wołoszczyzny przez armię osmańską położyło w ciągu kilkudziesięciu lat kres wolności państwa węgierskiego. Nastąpił trwający kilkaset lat rozbiór kraju. Mimo pokonania przez zjednoczone siły polsko-austriackie i zakończenia panowania osmańskiego, nie udało się Węgrom odzyskać wolności.
Austro-Węgry i traktat Trianon
Dopiero w 1867 roku powstała monarchia dualistyczna Austro-Węgry, mimo względnej suwerenności i tak większość decyzji było podejmowanych we Wiedniu. Wybuch Wielkiej Wojny i klęska monarchii Habsburskiej otworzyły Węgrom drogę do niepodległości. Jednak wolność kosztowała ich sporo ludności oraz terenów, które zostały na mocy Traktatu z Trianon przyłączone do państw ościennych. Głównie pod naciskiem państw Ententy (Polska i USA go nie ratyfikowały). Obecnie traktat budzi spore kontrowersje.
Okupacja ZSRR
Po podziale między mocarstwa terytoriów po II Wojnie Światowej Węgry zostały wcielone w blok państw ZSRR. Okupacja trwała do tego samego czasu co w Polsce, spowolniło to wzrost gospodarczy oraz rozwój państwa. Kolejne lata również nie były czasem dobrobytu, kiedy rządzący doprowadzili do wzrostu zadłużenia.
Orban
Dopiero Viktor Orban przeprowadził szereg reform, zmienił konstytucję wracając w niej do wartości chrześcijańskich i obniżył podatki. To pozwoliło na zwiększenie rozwoju gospodarczego, a odkryte wcześniej złoża wód termalnych są obecnie podstawą turystyki kraju.
Świetny artykuł, dzięki 🙂