Kraje Starego Kontynentu z rozpoznawalnymi walutami
Choć od 2002 roku wiele krajów naszego regionu zostało włączone w struktury wspólnej waluty, nie oznacza to, że inne całkowicie straciły na znaczeniu. Warto więc wymienić przynajmniej niektóre z nich.
Rozpoznawalne waluty
Jednym z większych państw z dość rozpoznawalną w skali Europy walutą jest Turcja. Zapewne wielu już wie, ale warto jednak dodać, że większość kraju, znajduje się już po stronie Azji. Nie zmienia to jednak faktu, że kraj znad Bosforu znajduje się w gronie kandydatów do Unii Europejskiej. Tam oficjalnym systemem walutowym jest lira. Pół żartem pół serio można więc powiedzieć, że jest to bardzo… dźwięczna nazwa. Odpowiednikiem tamtejszego grosza, jest z kolei kurusza. Na jedną lirę składa się sto kuruszy. Wśród emitowanych monet znajdziemy w sumie sześć nominałów. Najmniejszym z nich jest równowartość pięciu kuruszy, zaś największym, odpowiednik jednej liry. W przypadku papierowych pieniędzy, tutaj Centralny Bank Turcji wprowadził do obiegu tę samą ilość. Największą wartość posiada banknot dwustulirowy. Jak w przypadku wielu innych walut na świecie, także i tu znalazło się miejsce, dla postaci jednoznacznie kojarzonych z krajem emitenta. Tutaj wręcz sztandarowym przykładem jest Mustafa Kemal Atatürk. Polityk ten był pierwszym, którego wybrano na prezydenta Republiki Turcji. Nic więc dziwnego, że uważany jest on do dziś za jednych z ojców kraju ze stolicą w Ankarze. Postaci Atatürka poświęcono banknot o równowartości jednej liry. Do dziś wielu jego rodaków, uważa Mustafę Kemala za tego, kto zapisał bardzo jasną karę w dziejach całego państwa z południa Europy.
Kolejnym krajem, który mimo nieobowiązywania euro, posiada walutę cieszącą się popularnością jest Norwegia. Tu trzeba zaznaczyć, że bliska współpraca kraju ze stolicą w Oslo z Unią, jest bardzo widoczna. Nawet pomimo braku formalnego akcesu. Zamiast euro więc, od lat 70 XIX stulecia oficjalną norweską walutą jest korona. Jeśli ktoś kojarzy tę jednostkę także ze Szwecją czy Danią, trop absolutnie nie jest zły. Wszystko dlatego, że wszystkie trzy państwa w pewnym momencie były członkami wspólnej unii monetarnej. Pomimo, że ostatecznie podjęto decyzję o jej rozwiązaniu, wspomniane już skandynawskie kraje, postanowiły zostać przy koronach. Nie zmieniło się to zresztą do teraz. W tym wypadku, jedna korona dzieli się w sumie na sto øre. Monety, jakim dysponuje się w Norwegii posiadają wartości odpowiednio: 1; 5; 10 i wreszcie dwadzieścia koron. W przypadku banknotów, nominałów jest w sumie pięć. Największym jest w tym wypadku tysiąc koron, zaś najmniejszą wartość posiada bilon o równowartości pięćdziesięciu norweskich koron.
Wspomniana tu skandynawska waluta ma to do siebie, że jej banknoty z czasem są zastępowane nowymi odpowiednikami. Oznacza to, że dotychczasowe tracą funkcję środka płatniczego. Jeśli więc posiadamy wycofaną już gotówkę, najlepszym wyjściem będzie oddanie jej do skupu. Obecnie naprawdę wiele kantorów w skali całego kraju oferuje klientom właśnie taką możliwość.
Jeśli w swoich zasobach posiadasz wycofane banknoty i nie wiesz gdzie sprzedać stare korony norweskie i nie wiesz co z nimi zrobić, odpowiadamy, że zdecydowanie sprzedać podmiotom na rynku, które prowadzą regularny skup wycofanych banknotów. Jednym z nich jest firma Tavex, która od ponad 30 lat realizuję misję, która zakłada, że każdy banknot posiada swoją unikalną wartość, także te wycofane.
Super artykuł:)