PomnikHistoria i kultura 

Literatura węgierska

Kto raz był na Węgrzech, ten zdaje sobie sprawę z tego jak odmienny jest to kraj, a już na pewno język. Nic dziwnego, skoro Węgrzy przyszli na te tereny w pierwszych wiekach naszej ery, a słowiańskie narody były tu od pokoleń.

Lengyel, Magyar ket jo barat…

Ciekawym fenomenem jest przyjaźń między narodami, polskim i węgierskim. Znalazło by się we wspólnej historii kilka zatargów, ale to są małe epizody, które nie miały większego znaczenia. Ta nietypowa przyjaźń zachowała się do dziś. Ten sentyment obu narodów do siebie ma swoje odzwierciedlenie nie tylko w historii, ale i sztuce.

Polskie książki o Węgrzech i węgierskie o Polsce

Ile tak naprawdę wiemy o tym kraju? Okazuje się, że przeciętny Kowalski nie za wiele wie o kraju naszych bratanków. Tym bardziej to dziwi, że to coraz częstszy kierunek naszych wakacyjnych wojaży.

Węgry. Tysiąc lat samotności. Pozycja autorstwa Grzegorza Górnego, który w ciekawych esejach przedstawił całą historię Węgier. Czytając tą książkę, poznamy w jaki sposób ukształtowały się obecne Węgry, ich podejście do świata i cała kultura.

Orlęta Lwowskie to powieść napisana przed II Wojną Światową przez Jenő Szentiványieg. Chyba nie trzeba pisać o czym ona traktuje. Za to warto wspomnieć, że przetłumaczona i wydana została w 2013 roku, dopiero. Była popularna bardzo na Węgrzech przed powstaniem antysowieckim w 1956 roku, które jak wiemy skończyło się wielką masakrą i represjami.

Most w Budapeszcie przez Dunaj

Literaci węgierscy, których należy znać

Znamy poetów naszych, ba nawet znamy literaturę rodem z wysp. Za to wieszczów narodowych naszych bratanków niewiele osób kojarzy z nazwiska, a przecież oni na równi dzielili swoje życie między oba kraje.

Bálint Balassi

Wybitny poeta romantyzmu, porównywalny do polskiego Kochanowskiego. Poeta żołnierz, tworzył swoje poezje zarówno w armii jak i przebywając na dworze w Krakowie. Wszechstronnie wykształcony, był tak zwanym niespokojnym duchem i jak na poetę przystało nieszczęśliwie zakochanym. To jego twórczość wywarła taki wpływ na literaturę węgierską, jak Kochanowskiego na polską.

Imre Madách

Węgierski najsłynniejszy dramaturg, spod jego pióra wyszły takie dzieła jak Tragedia człowieka, Cywilizator czy Mojżesz. Znane i wystawiane na całym świecie sztuki, zostały przetłumaczone na około 20 różnych języków. Artyzm kształtowała rzeczywistość, czyli upadek powstania w 1848 oraz problemy w życiu osobistym.

Literatura węgierska jest równie pasjonująca i warto się nad nią pochylić. Nie tylko ze względu na to aby mieć o czym rozmawiać w mieszanym towarzystwie, ale też przez wzgląd na szacunek dla samych Węgrów. Przecież nieraz i nie dwa ich bohaterowie przelewali krew za naszą ojczyznę, a nasi za nich.

Artykuł pomógł zredagować Blog o książkach CzytamWszedzie.pl

Powiązane artykuły

One Thought to “Literatura węgierska”

  1. Zoltan

    To trochę wstyd, że tak niewiele wiemy o tym kraju i nie znamy jego literatury. Wydaje mi się, że to przez czasy PRL i tym podobne zawirowania straciliśmy taki dobry kontakt z bratankami.

Leave a Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.