BalatonAtrakcje Ciekawostki 

Regiony Węgier

Węgry to kraj wielu sprzeczności. Znajdziemy tam ogromne zielone lasy, porośnięte kasztanami jadalnymi, ukryte w malowniczych rejonach zamki i pałace. Na Puszcie spotkamy widoki jak z westernu i skosztujemy smacznego langosa czy bogracz. To wszystko znajdziemy w kraju nad Cisą.

Położenie Węgier

Wysiadając pośrodku lata, po południu z klimatyzowanego samochodu czujemy uderzenie żaru. Na puszcie wszystko jest gorące, schody, gleba w ogródku, chodnik, a nawet pnie wszędzie rosnącej Robinii. No i kwiaty, kolorowe, ogromne kwiaty z minimalną ilością zieleni. Środek kontynentu, ograniczony od północnych zimnych wiatrów stanowią tereny będące ciepłą oazą.

Dwie rzeki

Węgry dzielą dwie rzeki Cisa płynąca po wschodniej krainie jak i Dunaj przecinający jej zachodnią część. Dzięki temu kraj, mimo naprawdę suchego kontynentalnego klimatu jest bardzo rozwinięty rolniczo.

Cisa

Nam Polakom bliżej jest do regionu nad Cisą. Szczególnie chętnie odwiedzamy jego północno-wschodnią część. Najbardziej na północy mamy góry powulkaniczne porośnięte lasami na przemian z winnicami gdzie produkuje się słynne na całym świecie trunki. To z rejonów Tokaj, Eger czy Miszkolc pochodzą najlepsze wina:

  • Tokaj
  • Egri Bikaver
  • Muskotaly

Puszta

Unikalnym regionem na skalę europejską jest węgierska Puszta. Teren porośnięty trawą, z małą ilością opadów i niewielkimi skupiskami drzew. Poprzecinany drogami, płaski krajobraz ma w sobie coś urokliwego. Po całej puszcie rozsiane są stadniny, gdzie można jeździć konno, organizowane są również rajdy konne po okolicy. Poza tym teren jest bogaty w złoża wód termalnych, w związki z czym baseny spotkamy praktycznie w każdej miejscowości.

Budapeszt i okolice

Stolica Węgier to bardzo stare miasto, pełne zabytków. Położone na dwóch brzegach rzeki łączy w sobie pozostałości kultury muzułmańskiej, węgierskiej oraz austriackiej. Na południe mamy jezioro Balaton nazywane węgierskim morzem. Ogromny i płytki zbiornik wodny jest od wschodniej strony zagospodarowany pod komercyjne kąpielisko. Bardziej dzika i fascynująca jest jego zachodnia i północna granica.

Kaina Zadunajska

Na zachód od rzeki Dunaj przecinającej Węgry w poprzek leży jeden z najpiękniejszych regionów w tym kraju. Wspaniały klimat, piękne lasy, góry oraz winnice tworzą bardzo piękny krajobraz. Jest to też region najbardziej obfitujący w zabytki. Również tam znajdziemy bardzo dużo basenów termalnych z wodami siarkowymi. W tym rejonie warto zatrzymać się na dłużej w mieście Pecz, gdzie mieszczą się ślady budowli wczesnochrześcijańskiej, pozostałości imperium otomańskiego czy nawet ślady rzymskiej bytności. Spotkać tu można meczety, obok synagog i kościołów katolickich.

Południe kraju

Tamta część kraju jest o wiele cieplejsza niż pozostałe. W tym regionie oprócz wszechobecnej winorośli uprawia się też kasztany, które również tworzą tam naturalny drzewostan leśny. Przetwory z nich są bardzo popularne w całym kraju i bez problemu można je dostać w postaci puree. Znajdują się tu również kąpieliska z wodami termalnymi, ze względu na ciepło można tam jechać nawet w październiku. Wśród bardziej znanych uzdrowisk należy wymienić Gyula.

Węgry to bogaty kulturowo kraj. Zanim osiedlił się na nich lud ze wschodu swój ślad odcisnęli tu Rzymianie, Scytowie i inne narody. Z czasów okupacji otomańskiej pozostało wiele śladów kultury bliskiego wschodu. Również nierzadko można znaleźć tu też nasz, polski akcent, bo przecież oba narody były ze sobą bardzo blisko.

Powiązane artykuły

One Thought to “Regiony Węgier”

  1. Ulka

    W każdym regionie jest coś ciekawego, ja znam tylko ten najbliżej Polski czyli północ 🙂

Leave a Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.