Panorama EgeruAtrakcje Historia i kultura 

Gdzie leży Eger

Eger, miasto na północy Węgier położone między Cisą, a Dunajcem u podnóża Gór Bukowych. Zachwycające, stare i wąskie uliczki, pokryte winnicami okoliczne wzgórza i kąpieliska termalne. Tak w skrócie można opisać to miejsce.

Historia miasta

Początki miasta sięgają XI wieku kiedy powstało na tych terenach biskupstwo, następnie wybudowano tu zamek. Pod panowanie tureckie dostało się dopiero pod koniec XVI wieku, z czym wiąże się pewna legenda.

Legenda obrońców Egeru

Zaciekle broniący zamku Węgrzy raczyli się podczas oblężenia czerwonym winem, ku wzmocnieniu animuszu. Cieknący po brodach czerwony płyn skojarzył się Turkom z krwią, a w obozie rozeszła się wieść, że to dodatkowo bycza krew i siła tego zwierzęcia przechodzi na obrońców. Zamek stoi do dziś i można go zwiedzać.

Solankowe wzgórze

W okolicy Egeru w wiosce Egerszalok, 6 km od miasta jest słynne uzdrowisko z wodami solankowymi. Zbocze góry poprzecinane minibasenami, utworzonymi z wapienia. Ciepłe wody, sól tworzą niesamowity i bardzo zdrowy klimat. Ta formacja solankowa na zboczu góry jest unikatem na skalę europejską.

Solanka w Egerszalok

Wizytówka regionu czyli Egri Bikaver i inne wina

Czerwone wino pochodzące z tego regionu o jakże pobudzającej nazwie Egri Bikaver (w dosłownym tłumaczeniu Egerska Krew z Byka) powstaje w połączeniu minimum 3 z 13 odmian winorośli. Kiedyś podstawą był szczep Kadarka, obecnie zastąpiony odmianą Kekfrankos dającą owocowy aromat. Jednak nie tylko samym Egri Bikaver ten rejon żyje, jest tu wyrabianych wiele innych rodzajów wspaniałych win.

Dolina Pięknej Pani

Kierując się na zachód trafimy na Dolinę Pięknej Pani. Wersji powstania nazwy jest kilka, jednak nie dla niej ciągną tu tłumy turystów. Pokrywające zbocza gór winnice dostarczają miejscowym czardom gdzie można skosztować miejscowych przysmaków i popić lampką najlepszego wina.

Ciągła fiesta w mieście

Co chwile w Egerze są jakieś święta czy festyny. Dzień wina pod byle jaką nazwą świętuje się praktycznie co dwa tygodnie. Zawody, pokazy, festiwale folkloru, jarmarki nie obejdą się bez wszechobecnego wina.

W Węgierskiej kulturze wino jest obecne na każdym kroku. Normalne jest kupowanie wina w pięciolitrowych plastikowych bukłakach jako zapas do użytku domowego. Nic nie stoi przecież na przeszkodzie aby się w takowe zaopatrzyć w drodze powrotnej z Egeru. W sezonie letnim kramy z winem spotyka się często wzdłuż drogi wyjazdowej.

Powiązane artykuły

One Thought to “Gdzie leży Eger”

  1. Laura

    Potwierdzam, Eger to piękne miasto i warto tam spędzić parę dni 🙂

Leave a Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.