Widok na jezioro BalatonCiekawostki Regiony 

Przyroda na Węgrzech

Węgry leżą na terenie Kotliny Panońskiej. Kraj ten jest w większości pokryty nizinami. Pasma górskie ciągną się tylko wzdłuż jego północnej granicy oraz występują na zachód od Dunaju.

Klimat Węgier kształtuje roślinność kraju

Na południu Węgier klimat jest cieplejszy, najzimniejszy rejon to północny wschód graniczący z Ukrainą i Słowacją. Roślinność na Węgrzech jest w dużej mierze kształtowana przez cieplejszy niż w Polsce klimat. Cały kraj jest zasobny w wodę. Słynie też z wód termalnych bogatych w składniki mineralne. Praktycznie w każdej miejscowości znajduje się basen z wodami termalnymi.

Ochrona przyrody na Węgrzech

Parki narodowe mające za zadanie ochronić cenne przyrodniczo miejsca przed wpływem gospodarki człowieka. Są położone w najbardziej strategicznych i wartościowych przyrodniczo rejonach. W ich obrębie można podziwiać zarówno bogatą szatę roślinną kraju jak też liczne gatunki ptaków.

Hordobagy Nemzeti Park

Wschodnia część kraju jest porośnięta w dużej mierze roślinnością trawiastą. Ta naturalna formacja roślinna jedyna w Europie zwana jest Pusztą Węgierska. Utworzony na jej terenie park narodowy ma za zadanie ochronić ten unikatowy krajobraz przed zmianami. Na terenie parku warto odwiedzić miejscowość Hordobagy. Zwłaszcza na przełomie lipca i sierpnia jest tam organizowany festyn.

Czikosze na terenie Puszty Węgierskiej
pixabay.com

Bukowe lasy wokół Egeru

Eger to nie tylko miasto słynące ze wspaniałego wina o tej samej nazwie. Wokół niego rozciągają się wzgórza porośnięte bukami oraz dębami. Wśród nich rozsiane są liczne jaskinie. Góry o bardziej dostępnych stokach porośnięte są winoroślami. Winnice w tej okolicy to charakterystyczny widok, zresztą kultura węgierska jest mocno związana z produkcją tego trunku. Na terenie Bukowych Lasów znajduje się Park Narodowy Gór Bukowych mający chronić te naturalnie piękne krajobrazy.

Węgierskie morze czyli kraj wokół jeziora Balaton

Park Narodowy Balaton rozciąga się wokół jeziora Balaton. Zajmuje ono powierzchnię około 590 km2 i jest największym jeziorem Europy Środkowej. Jezioro jest płytkie, średnia głębokość to zaledwie 3 metry. Od jego południowego brzegu rozciągają się szerokie na kilkaset metrów płycizny, natomiast od strony północnej znajduje się uskok należący do rowu tektonicznego. Północny brzeg jeziora stanowią bazaltowe wzgórza z pozostałościami stożków wulkanicznych.

Jaskinie Tapolca

Pod miastem Tapolca, które leży nad jeziorem Balaton istnieje rozległa sieć jaskiń wypełnionych częściowo wodą. Te jaskinie są udostępnione do zwiedzania dla turystów. Można w nich podziwiać piękne formacje skalne, a wycieczka w głąb ziemi jest wspaniałym sposobem na zapoznanie się z geologiczną wiedzą o świecie.

Bogactwo wód leczniczych

Węgry to kraj słynący jak żaden inny z wielkiej ilości źródeł termalnych. Część z nich znanych jest już od XV wieku. Jednakże rozmieszczenie wód termalnych poznano dopiero w połowie XX wieku kiedy w wyniku odwiertów poszukiwawczych ropy naftowej odkryto złoża termalne. Jednym z wartych uwagi i odwiedzenia jest jezioro termalne Heviz. Więcej na jego temat możesz przeczytać w innym naszym artykule, pt. „Węgry – jezioro termalne Heviz, które poprawi samopoczucie.”

Na południu kraju w ogrodach i parkach rosną takie ciekawe drzewa jak chociażby kasztany jadalne. Z powodzeniem w ogrodach można uprawiać pomarańcze czy figi.

Rośliny w ogrodach węgierskich

Ogrody węgierskie w większości mają podobne rośliny jak w naszym kraju. Popularnością cieszą się tam takie gatunki jak hibiskus ogrodowy czy hibiskus bagienny. Ponadto w rejonach o łagodniejszym klimacie spotkać można w sadach figowce. Chętnie są sadzone natomiast nektaryny oraz brzoskwinie, a także śliwy.

Węgry to bardzo bogaty przyrodniczo kraj. Przeważają tu zwłaszcza bujna roślinność oraz obfitość wód termalnych i dzikie krajobrazy wzdłuż największych rzek. Zwłaszcza malownicze są rejony Cisy gdzie brzegi porastają lasy łęgowe będące też znaczącym siedliskiem dla licznych gatunków ptaków. Przyroda na Węgrzech jest kształtowana przez łagodniejszy klimat niż w Polsce. Dlatego jadąc do kraju bratanków nawet we wrześniu nie musimy się martwić zbytnio niskimi temperaturami.

Powiązane artykuły

One Thought to “Przyroda na Węgrzech”

  1. Klaudia077

    Przepiękny kraj, cudowni ludzie. Zawsze mnie Węgry zachwycały 🙂

Leave a Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.