Mężczyzna ma na dłoni smartwatchaSport 

Smartwatch – co to jest, jak działa i jakie ma funkcje?

Artykuł sponsorowany.

Smartwatch to urządzenie, które jest coraz bardziej popularne w Polsce i na świecie. Oznacza inteligentny zegarek, który posiada dużo więcej funkcji niż tylko odmierzanie czasu. Producenci oferują wiele rodzajów smartwatchy, które dostosowane są do potrzeb różnych klientów. Podczas wybierania tego przydatnego urządzenia trzeba zwrócić uwagę na podstawowe parametry oraz funkcje dodatkowe. Dotyczą one nie tylko codziennej eksploatacji, lecz także aktywności fizycznej użytkownika.

Dynamiczny rozwój urządzeń

Zegarki zakładane na rękę używane są od wielu dekad. Dawniej były to modele analogowe, następnie zostały zastąpione przez wersje cyfrowe. Kilkadziesiąt lat temu nowością były zegarki bez mechanicznej tarczy, a obecnie najczęściej wybierane są smartwatche. Są to inteligentne urządzenia, które pozwalają na połączenie ze smartfonem. W związku z tym oferują dużo więcej funkcji niż tylko odmierzanie czasu. Umożliwiają na zbieranie informacji o aktywności użytkownika podczas odpoczynku i uprawiania sportu. Dane można następnie poddawać analizie za pomocą narzędzi dostępnych w Internecie. Wiele modelów smartwatchy pozwala również na wykonywanie połączeń głosowych.

Współpraca ze smartfonem

Inteligentny zegarek jest urządzeniem współpracującym ze smartfonem, ale posiadającym bardziej tradycyjną formę. Dlatego każdy duży producent działający na rynku chce mieć w swojej ofercie przynajmniej kilka modeli inteligentnych zegarków. Podstawowe wersje tych urządzeń można kupić w bardzo niskiej cenie, nieprzekraczającej 100 złotych.

Należy podkreślić, że choć działanie smartwatcha opiera się na połączeniu z telefonem, urządzenie zachowuje swoje podstawowe funkcje, działając samodzielnie. Pozwala, między innymi, na odmierzanie czasu, liczenie kroków oraz wskazywanie dni tygodnia. Jednak cały potencjał inteligentnego zegarka można wykorzystać tylko w połączeniu ze smartfonem wyposażonym w system Android lub iOS.

Najnowsze zegarki Garmin

Jednym z najlepszych smartwatchy sportowych jest Garmin Fenix 7. Jest to zegarek dostępny w kilku wersjach, wykonany ze stali nierdzewnej lub tytanu ze specjalną powłoką ochronną DLC. Dostępne są 3 podstawowe wersje, które w standardzie mają funkcję doładowania solarnego. Dodatkowo wersja 7s posiada wzmocnione szkło, natomiast model Sapphire Solar charakteryzuje się powierzchnią wykonaną ze szkła szafirowego wyjątkowo odpornego na zarysowania.

Ekran dotykowy i dodatkowe funkcje

Zegarek Garmin Fenix 7 jest pierwszym urządzeniem z tej serii, które można obsługiwać za pomocą dotykowego ekranu. Nie jest to konieczne i producent pozostawił tę opcję do uznania użytkownika. W praktyce jednak jest to najwygodniejszy sposób korzystania z różnych funkcji smartwatcha. Spośród innych możliwości urządzenia warto zwrócić uwagę na następujące:

  • wbudowana latarka multiLED, która posiada tryb zwiększający bezpieczeństwo podczas biegania po zapadnięciu zmroku,
  • monitorowanie poziomu wysiłku organizmu zarówno podczas biegania, jak i jazdy na rowerze,
  • wskazówki treningowe sugerujące ćwiczenia na podstawie bieżącego obciążenia i ogólnego poziomu sprawności.

Dodatkowo dostępne są mapy całego świata, które można pobrać za pomocą sieci Wi-Fi. Aplikacja pozwala na wyświetlanie konturów terenu, parków, rzek, jezior i innych obiektów geograficznych. Garmin Fenix 7 umożliwia oznaczanie punktów POI, czyli lokalizacji na szlaku, które służą do orientacji podczas podróży. Za jego pomocą wyznaczymy dystans do wybranego punktu, jak również uzyskamy przydatne informacje o wzniesieniach i innych ważnych punktach odniesienia na trasie.

Stałe monitorowanie organizmu

Smartwatche są popularnie także dlatego, że pozwalają na monitorowanie stanu naszego zdrowia. Mają funkcje takie jak mierzenie tętna, sprawdzanie poziomu natlenienia lub ciśnienia krwi. Wielu producentów dołącza do urządzeń certyfikaty potwierdzające wiarygodność i precyzję uzyskanych pomiarów. Dzięki temu inteligentny zegarek może być stałym towarzyszem każdego, kto jest zainteresowany zwiększeniem poziomu swojego bezpieczeństwa.

Z pewnością warto zainteresować się szeroką ofertą zegarków inteligentnych. Podnoszą komfort podczas podróży i uprawiania sportu. Wiele osób nie wyobraża sobie codziennego funkcjonowanie bez tego przydatnego przedmiotu. W sklepach smartwatche są dostępne w wielu wersjach dostosowanych do indywidualnych gustów oraz różnej zasobności portfela.

Powiązane artykuły

One Thought to “Smartwatch – co to jest, jak działa i jakie ma funkcje?”

  1. Bartłomiej Lijewski

    Ja mimo wszystko nadal stawiam na klasyczne zegarki, chociaż ostatnio sprezentowałem tacie Smartwatcha na urodziny i jest bardzo zadowolony. 🙂

Leave a Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.