Ulubiony Pałac "Sissi"Atrakcje Historia i kultura 

Węgry, co warto zobaczyć

Węgierska architektura na pierwszy rzut oka wygląda trochę nieuporządkowanie. Wydawać by się mogło, że każdy chciał w tym kraju zostawić swój odcisk, a to w postaci Parlamentu, a to świątyni czy innej budowli. Związane jest to w dużej mierze z dziejami Węgier i okupacji pod Turkami i Habsburgami.

Znane zabytki na Węgrzech

Wśród wielu budowli wartych zwiedzenia, na terenie Węgier znajduje się kilka znanych na całym świecie. Ciekawostką są też miasta, które zachowały większość swojej zabudowy sprzed wieków, jak chociażby słynny Sopron czy Pecz.

Pecz

Budapeszt

Powstała z połączenia trzech miast stolica Węgier na każdym kroku serwuje nam ciekawą mieszankę pozostałości różnych kultur, które przewijały się przez ten kraj. Świadectwem tego są między innymi cerkwie jako ślad obecności prawosławnych Serbów, pozostałości meczetu czy łaźnie osmańskie.

Wśród zabytkowych świątyń warto zwrócić uwagę na kościół Macieja, nazywany potocznie tak na cześć Macieja Korwina węgierskiego władcy. Góruje on na wzgórzu zamkowym skąd roztacza się piękny widok na całe miasto i leżący nad Dunajem parlament.

Budynek parlamentu w Budapeszcie, piękna budowla wygląda jakby wyłaniała się z rzeki. Wnętrze jest bogato zdobione freskami i malowidłami, w oknach możemy podziwiać unikatowe witraże. Jest to nie tylko przepiękny budynek, ale też symbol wolności narodu Węgierskiego.

Kąpielisko Rudas Gyógyfürdő z zabytkową łaźnią pozostałą jeszcze z czasów okupacji tureckiej. Symbolem miejsca jest słynna kopuła ozdobiona sześciokątami szklanymi, które rzucają kolorowe światło do wnętrza.

Więcej o atrakcjach Budapesztu przeczytasz w innym naszym artykule na http://www.wegry.info.pl/budapeszt-zwiedzanie-5-miejsc-ktore-warto-zobaczyc.

Zamki na Węgrzech

Jednym z najsłynniejszych i też najbardziej znanych jest zamek Rakoczego z Sarospatak, leżący blisko granicy ze Słowacją, jest częstym punktem wycieczek w te rejony.

Pałac Królewski w Gödöllő powstał w XVIII wieku pałac wraz z założeniem parkowym na wschód od stolicy był ulubionym miejscem cesarzowej Elżbiety „Sissi”. Obecnie jest odrestaurowany i częściowo udostępniany do zwiedzania. Wymaga jeszcze wielu napraw ściany są na powrót ozdabiane portretami możnowładców czy pejzażami oraz wykonane przez artystów lustra na zamówienie.

Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że wszystkie praktycznie zamki leżące na terenie Słowacji są… węgierskie. Jest to wynik traktatu z Trianon, który do dziś stanowi czarną plamę na historii kraju. Głównie dlatego, że tereny zamieszkałe przez etnicznych Węgrów zostały wcielone do innych krajów, oraz został utracony dostęp do morza.

Powiązane artykuły

One Thought to “Węgry, co warto zobaczyć”

  1. Ilona

    Musi być tam wszędzie przepięknie. Kiedyś może jeszcze tam pojadę. Pozdrawiam

Leave a Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.