Krajobraz Santorinii w GrecjiAtrakcje Regiony 

Czym jest destynacja turystyczna?

Czym jest destynacja turystyczna? Na czym polega? Jakie przykłady destynacji turystycznych można wymienić? I co jeszcze warto o tym wiedzieć? Na wszystkie te i bardzo podobne pytania odpowiadamy poniżej. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem.

Czym jest destynacja turystyczna? Ogólna charakterystyka

Najprościej rzecz ujmując, destynacja turystyczna, to miejsce imigracji oraz penetracji turystycznej. Zazwyczaj pojęcia tego używa się do analizy wszelkich zjawisk turystycznych. Zarówno w wymiarze lokalnym, jak i regionalnym. Stosuje się je w odniesieniu do miejscowości albo mikroregionów czy regionów.

Niektórzy określają destynację jako miejsce, które jest celem podróży. Zazwyczaj jest to po prostu kraj, do którego się podróżuje. Warto jednak wiedzieć, że destynacją może być również konkretne miejsce albo jakiś region, w którym się wypoczywa.

Czym jest region turystyczny?

Z terminem destynacji turystycznej bardzo często zestawia się region turystyczny. Region to pojęcie, które stosuje się zarówno w życiu codziennym, jak i właśnie w dziedzinie geografii. Większość badaczy uważa region turystyczny za kategorię, którą można wydzielić na podstawie analizy rozmieszczenia ruchu turystycznego. Można zrobić to także na podstawie zjawisk, które są z nim związane.

Jedna z definicji mówi, że region turystyczny to: obszar pełniący funkcję turystyczną na zasadzie pewnej jednorodności cech środowiska geograficznego oraz wewnętrznych powiązań usługowych, obejmujący na ogół obszary o wysokich walorach turystycznych i dobrze rozwiniętej infrastrukturze turystycznej i dostępności komunikacyjnej.

Jeszcze inna definicja mówi, aby regionem turystyczny nazywać taką część przestrzeni geograficznej, na której koncentruje się ruch turystyczny. Najprościej rzecz ujmując, region turystyczny to to samo, co destynacja turystyczna.

Widok na zamieszkanie wybrzeże z białymi domkami i niebieski ocean
Źródło: Pexels

Jakie są największe turystyczne destynacje?

  1. Bułgaria. Bułgaria to miejsce, gdzie w jednym miejscu możemy cieszyć się piaszczystymi plażami, ciepłym i raczej płytkim morzem, zwiedzaniem i usługami rozrywkowymi na naprawdę najwyższym poziomie. Szczególnie wartym zastanowienia jest Słoneczny Brzeg na wybrzeżu Morza Czarnego. To jedna z największym destynacji turystycznych. Idealna na radosne, rodzinne wakacje. Miejsce to stało się Las Vegas Europy Wschodniej. Króluje tam rozrywka.
  2. Włochy. Szczególnie Riwiera Adriatycka. Spędzanie wolnego czasu w tym miejscu to gratka dla miłośników ciepłych krajów, długiego wylegiwania się na plaży, przyjemnych kąpieli i włoskiej kuchni. Niektórzy uważają, że to również królestwo wiecznej zabawy.  Nic dziwnego, przecież to też miejsce najlepszych klubów i dyskotek. To 130 kilometrów wybrzeża, które wyróżnia przede wszystkim piękne, piaszczyste plaże.
  3. Grecja. Jedna z greckich wysp, uważana na destynację turystyczną, to Korfu. Kusi ona turystów malowniczymi i zarazem górzystymi terenami. Korfu to wyspa, mająca około 600 kilometrów kwadratowych, leży u wybrzeży Albanii. To idealne miejsce na rodzinne wakacje. Przede wszystkim z kilku przyczyn, a jedną z nich są idealne plaże z lekkim piaskiem. Królują tam cyprysowe drzewa, miejsca do nurkowania, plantacje owoców, ciepła woda i orzeźwiający klimat.
  4. Hiszpania. Jedną z największych destynacji turystycznych są tam Wyspy Kanaryjskie. Przez niektórych zwane wyspami szczęśliwymi. Kto z nas choć raz nie pomyślał o potocznych Kanarach? Kuszą nas one przede wszystkim różnymi kolorami, klimatem wiecznego festiwalu i sportami wodnymi. Jest więc to miejsce wprost stworzone dla miłośników sportów wodnych, opalania i zabawy.
  5. Portugalia. W tym wypadku mowa przede wszystkim o Maderze – wyspy, którą określa się mianem wiecznej wiosny. Wszystko przez łagodny klimat, w którym temperatura wynosi między 14 a 24 stopni Celsjusza. Wypoczynkiem i relaksem można cieszyć się tam przez cały rok. Wyspa zachęca przede wszystkim długimi spacerami, ciekawą roślinnością i chronionymi rezerwatami przyrody.
  6. Albania. Durres to jedno z najstarszych miast Albanii, które jest destynacją turystyczną. Zdecydowanie pulsuje tam życie turystyczne. Miasto posiada bogatą historię i liczne zabytki. Turystów przyciąga tam możliwość odpoczynku i relaksu. Kuszą również egzotyczne szerokie plaże, idealne warunki do windsurfingu i lokalna kuchnia.

Powiązane artykuły

One Thought to “Czym jest destynacja turystyczna?”

  1. Granka9

    Moim ulubionym krajem są Włoch, najczęściej właśnie tam jeżdżę 🙂

Leave a Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.