Plan hostingowyPorady 

Jaki plan hostingowy wybrać do hostowania strony informacyjnej?

Artykuł partnera.

Załóżmy, że zdecydowałeś się umieścić stronę w internecie, jednak nie do końca rozumiesz, jaką usługę wybrać, aby nie zapłacić za dużo i nie zamówić usługi, która później będzie niewystarczająca do jej normalnego funkcjonowania. 

Albo serwer wirtualny, albo być może hosting wirtualny będzie wystarczający, albo w ogóle powinieneś zamówić serwer dedykowany.

W tym artykule chcę podzielić się z Tobą bardziej szczegółowo, w jakich przypadkach i jaką usługę należy zamówić specjalnie dla Twoich potrzeb. Rozważymy przykład usług dostawcy hostingu o międzynarodowej nazwie Zomro. Strona internetowa firmy to zomro.com.

Plan hostingowy

W moim przypadku chcę umieścić małą stronę informacyjną z blogiem, gdzie będę publikować artykuły na temat zastosowania i wykorzystania skryptów do automatyzacji procesów funkcjonowania różnych systemów na serwerach. Ponieważ mam już kanał w Telegramie i ma on 50 tysięcy subskrybujących, z których 10 tysięcy jest aktywnych, planuję, że za pierwszym razem na stronie będzie mniej więcej taka sama liczba odwiedzających. Dodamy tę samą liczbę w przypadku rosnącej popularności i wzrostu liczby odwiedzających. Czyli liczę na stronę z 20 tysiącami odwiedzających. U dostawcy hostingu, którego wybrałem do hostowania mojej strony, istnieją trzy rodzaje usług, które mogą mi odpowiadać: hosting współdzielony, serwer wirtualny i serwer dedykowany. Każdy z tych typów ma różne stawki i konfiguracje, a także różne koszty wynajmu. Wybrałem tego konkretnego dostawcę ze względu na umiarkowane koszty taryf, dobrą jakość usług, pozytywne recenzje na forach i całodobowe wsparcie techniczne.

Najprostszą i najtańszą opcją jest usługa hostingu współdzielonego (zwana również hostingiem współdzielonym). Jest to zestaw zasobów z zainstalowanym panelem administracyjnym, po zamówieniu którego uzyskuje się dostęp do danych i możliwość hostowania stron. W tej kategorii do wyboru są 4 plany: Niedroga, Korzystna, Optymalna i Korporacyjna. Różnica między planami polega na ilości pamięci RAM i wielkości przestrzeni dyskowej do przechowywania informacji. Od tych parametrów zależy liczba stron i ilość danych, które można hostować. Moja strona nie potrzebuje dużej ilości pamięci, więc wydaje się, że ta usługa jest odpowiednia. Jest jednak jedno „ale” – ograniczenia procesora i pamięci RAM. Będzie dość duża liczba odwiedzających stronę, co z kolei doprowadzi do dużej liczby żądań hostingu, a ze względu na ograniczoną pamięć RAM i rdzenie procesora mogą wystąpić opóźnienia w odpowiedzi, w konsekwencji niektórzy nie będą mogli uzyskać dostępu do strony. Dlatego też, pomimo łatwości użytkowania i stosunkowo niskich kosztów, nie jesteśmy zadowoleni z tego typu usług.

Kolejną opcją jest serwer wirtualny (lub prywatny serwer wirtualny). Ten rodzaj usługi jest nieco droższy i trudniejszy w utrzymaniu, ale ma również szeroki zakres planów i elastyczność w ustawieniach. Zomro oferuje 7 podstawowych planów: Micro, Advanced, Mega, Medium, Ultra, Vip i Grand. Plany różnią się kosztami, zasobami i wydajnością. W każdym z planów można wybrać liczbę rdzeni, pamięć RAM i rozmiar dysku. Poniżej znajduje się zrzut ekranu z tabelą porównawczą planów.

Plan hostingowy

Tak więc, jak powiedziałem wcześniej, potrzebuję usługi, która może obsłużyć dużą liczbę jednoczesnych połączeń, a do tego potrzebuję dużej liczby rdzeni procesora i ilości pamięci RAM. Dlatego zdecydowałem się na plan „Mega”. Wybiorę konfigurację z 3 rdzeniami procesora, 6 GB pamięci RAM i 40 GB przestrzeni dyskowej, wybiorę też dysk z technologią NVMe do szybszego zapisu/odczytu. Dodatkowo można wybrać ochronę przed atakami DDOS. Postanowiłem nie zamawiać tej dodatkowej usługi, ponieważ moja strona jest bardziej informacyjna i nie sądzę, aby została zaatakowana. Dla mnie koszt wynajęcia takiego planu z taką konfiguracją to 12,03 euro/miesiąc. Fajną rzeczą jest to, że planuję wynająć ten serwer na co najmniej sześć miesięcy, a jeśli zapłacę od razu za ten okres, mogę uzyskać 6% zniżki na cały okres wynajmu. Zgadzam się, że to wystarczająco dobry bonus. Przy okazji, jeśli płacisz za rok, zniżka wynosi 12%. Podczas składania zamówienia istnieje możliwość wyboru oprogramowania, które zostanie zainstalowane podczas aktywacji serwera. Ponieważ nie jestem wystarczająco silny w dostrajaniu serwera, wygodniej będzie mi korzystać z panelu administracyjnego. Po przeczytaniu na forach o dostępnych darmowych panelach administracyjnych i porównaniu ich z tymi określonymi przy zamawianiu serwera, postanowiłem wybrać HestiaCP. Po dokonaniu płatności, w ciągu 30 minut otrzymałem dane dostępowe na mojego maila, którego podałem podczas rejestracji. Następnie zajmę się wiązaniem mojej domeny i przesyłaniem plików mojej strony.

Prawie zapomniałem o trzecim rodzaju usług, które mogłyby mi odpowiadać do hostowania strony. Jak można się domyślić, nie rozważałem tej opcji, ponieważ serwer dedykowany jest wystarczająco wydajny, a dla moich potrzeb wystarczy średnia stawka serwera wirtualnego i po prostu nie ma sensu przepłacać za dzierżawę innych zasobów, które w rzeczywistości nie będą nawet używane. Chociaż w przyszłości, gdy moja strona będzie miała 1 milion odwiedzających, ta opcja może być brana pod uwagę…

Powiązane artykuły

Leave a Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.