Lasy Warmii i Mazur
Lesistość kraju lub regionów liczona może być w dwóch wariantach – jako część całkowitej powierzchni, albo jako odsetek powierzchni lądowej po odliczeniu wód. W pierwszym wariancie lesistość Polski szacuje się (według GUS) 32,0 proc, w drugim – 29,4. Co ciekawe w ostatnich latach zwiększyła się powierzchnia polskich lasów, zmniejszył się natomiast areał gruntów rolnych.
Puszcze mazurskie
W województwie warmińsko-mazurskim lesistość po odliczeniu wód wynosi 31,0 proc., z wodami – 34,2 proc. Na samych Mazurach lasy skupiają się głownie w trzech Puszczach – Piskiej (około 100 tys. ha powierzchni), Boreckiej (około 23 tys. ha) i Puszcza Romincka (około 35,5 tys. ha, w tym około 15 tys. po stronie polskiej).
W obrębie każdego z tych kompleksów znajdują się rezerwaty przyrody i każdy z nich ma jakieś niepowtarzalne walory, zarówno przyrodnicze, jak i historyczne. Niewątpliwie do największych atutów Puszczy Piskiej należą Wielkie Jeziora Mazurskie, między innymi Śniardwy, Nidzkie i Łuknajno. Wśród tych lasów biegnie szlak kajakowy Krutyni. Są też atrakcje kulturowe, między innymi Muzeum im. Konstantego I. Gałczyńskiego w Praniu. Tereny te cieszą się dużym zainteresowaniem inwestorów zajmujących się turystyką. Działki nad tutejszymi jeziorami są coraz bardziej cenne.
Kiedy mówimy o Puszczy Boreckiej, to mamy na myśli przede wszystkim duże stado żubrów tam żyjące. Do tych zwierząt można się tam nawet zbliżyć dzięki specjalnej zagrodzie. Znajdują się tu cztery rezerwaty przyrody. Nie zapominajmy jednak o innych atrakcjach tego dziewiczego kompleksu. Na obrzeżach tej puszczy leżą jeziora polodowcowe, między innymi Szwałk i Łaźno. Stąd blisko do dużego, żeglownego jeziora Gołdopiwo.
A na północnym wschodzie…
Tę puszczę warto jest potraktować osobno, mimo tego że nie należy do największych, a dwie trzecie jej powierzchni znajduje się w obwodzie kaliningradzkim FR. Jednakowoż przed wojną ten kompleks leśny cieszył się chyba największym zainteresowaniem. Był to bowiem na przełomie dwóch poprzednich wieków rewir łowiecki cesarza Wilhelma II i potem marszałka III Rzeszy.
Do dziś na terenie puszczy stoi kilkanaście głazów z napisami nieupamiętniającymi największe jelenie upolowane przez tego niemieckiego władcę. W Puszczy Rominckiej znajdują się również rezerwaty przyrody, do największych atrakcji należy zaliczyć zabytkowy (nieczynny już) szlak kolejowy wraz z (najwyższymi w Polsce) mostami w Stańczykach. W otoczeniu puszczy po zachodniej stronie jeziora Gołdap znajdują się resztki dawnego kompleksu Luftwaffe wraz z pozostałościami po hamowniach silników odrzutowych.
Zatem – odkrywajmy Mazury wschodnie.
Nasza Polska jest jednak piękna i majestatyczna! Warmia i Mazury to miejsc w które najchętniej wyjeżdżam. 🙂