Heviz jezioroAtrakcje Ciekawostki Regiony 

Węgry – jezioro termalne Heviz, które poprawi samopoczucie

Węgry jezioro Heviz, węg. Gyógy-tó, jest to największe w Europie naturalne jezioro termalne. Leży w południowo-zachodniej części kraju, zaledwie kilka kilometrów od równie słynnego jeziora Balaton. Powierzchnia jeziora wynosi 4,4ha, jego głębokość równa się 38,5m a temperatura wody wynosi od 24 °C zimą do 36 °C latem. Z każdą sekundą Heviz zasilają wody ze źródła o przepustowości 410l i temperaturze 39,8 °C , dzięki której w jeziorze uprawia się wodne lilie sprowadzone na Węgry jeszcze w XIX wieku z odległych Indii. Z uwagi na obecność na dnie jeziora pokładów torfu i borowiny, od czasów rzymskich, wody jeziora uznawane są za lecznicze, co zaowocowało bogatą historią regionu jako miejsca o cudownych właściwościach uzdrawiających.

Jeziora na Węgrzech o właściwościach uzdrawiających

Co najmniej 8 wielkich jezior na Węgrzech zalicza się do akwenów o właściwościach leczniczych, a Heviz wcale nie należy do największych z nich. Ten niewielki akwen położony jest niedaleko węzła komunikacyjnego jakim jest dworzec autobusowy dowożący turystów autobusami z Keszthely. I chociaż jego powierzchnia nie imponuje, Węgry jezioro Heviz pozostaje niekwestionowanym największym naturalnym zbiornikiem o właściwościach termalnych w Europie. W światowej konkurencji wyprzedza go jedynie Frying Pan, naturalny zbiornik znajdujący się w Nowej Zelandii.

Zdrowotne właściwości jeziora są wynikiem procesów zachodzących we wnętrzu Ziemi, gdzie przelewa się bulgocąca magma o temperaturze 650-1250˚C. Wysokość temperatury zależy od składu chemicznego magmy i cech chemicznych wydzielanych gazów. Buchający w głębokościach żar ogrzewa zgromadzone w skorupie ziemskiej wody. Właśnie ten proces uczynił z Jeziora Heviz termalnym zbiornikiem. Dany zbiornik definiuje się jako geotermalny lub termalny wówczas, gdy temperatura jego wód przekracza 20˚C.

Węgry – jezioro Heviz 

Lecznicze działanie Heviz zawdzięcza właśnie wysokiej temperaturze. Każdy, ktokolwiek za długo pływał w miejskim basenie o nadmiernie nagrzanej wodzie, jest w stanie wyobrazić sobie jak działają wody termalne. Wysoka temperatura i wysiłek fizyczny, wydatkowany podczas intensywnego pływania, sprawiają, że organizm człowieka pada ofiarą efektu przegrzania się, który może zakończyć się nawet zgonem. Dlatego w termalnych jeziorach na Węgrzech zaleca się nie pływanie a przebywanie, najlepiej z wykorzystaniem dmuchanych kół, tak by całe ciało pozostało zanurzone w wodzie, ale bez konieczności samodzielnego pływania. 

Węgierskie jezioro Heviz – ile kosztuje bilet wstępu?

Jezioro termalne Heviz
Źródło: Pixabay.com

Jezioro Heviz stanowi nieustanną atrakcję turystyczną. Korzystanie ze zdrowotnych wód jest odpłatne, każdy z chętnych zobligowany jest do zakupu biletu wstępu, którego cena zależy od czasu spędzonego w wodzie:

  • 3 godziny kosztuje – 2800 HUF,
  • 4 godziny – 3400 HUF,
  • cały dzień – 4800 HUF,
  • jezioro i SPA w komplecie – 4 godziny) – 4500 HUF,
  • pod koniec każdego dnia chętni mogą korzystać z happy hours – nieco niższych cen.

Krótko o miescie Heviz

Miasto Heviz prawa miejskie otrzymało w latach dziewięćdziesiątych XX wieku. Jednak historia samego miejsca sięga dużo głębiej, do czasów, gdy emerytowani żołnierze cesarskiej armii rzymskiej, w nagrodę za służbę, otrzymywali ziemię pod uprawę, często rugując z nich prawowitych właścicieli. W okolicy dzisiejszego jeziora powstawały wille i zabudowania pod czujnym okiem warty lokowanej w pobliskiej twierdzy.

W okresie średniowiecza wody termalne wykorzystywano do garbowania skór. Status uzdrowiska Heviz otrzymało na początku XX wieku za sprawą starań właściciela majątku ziemskiego w pobliskim Keszthely. Do nowo powstałego sanatorium przybywali kuracjusze zajmując drewniane, specjalnie dla nich wybudowane domki. Dobry interes szybko zainteresował miejscowych, którzy utworzyli całą infrastrukturę dla sanatoryjnych gości. Powstawały pensjonaty, gospody i w końcu hotele.

Węgry jeziora termalne stanowią niezwykłą atrakcję turystyczną, szczególnie dla turystów, którzy we własnym kraju nie spotykają się z podobnym zjawiskiem geotermalności. 

Artykuł napisała:
Wanda Jaworska

Źródło:

 

 

 

 

 

 

 

Powiązane artykuły

One Thought to “Węgry – jezioro termalne Heviz, które poprawi samopoczucie”

  1. Ewelina

    To jezioro jest wspaniałe i piękne. Wielokrotnie byłam i chwile jakiem stamtąd mam zostaną do końca życia. Polecam każdemu kto jeszcze tam nie był. 🙂

Leave a Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.