Dziewczyna przed podróżą liniami lotniczymiOrganizacja Porady 

Co warto wiedzieć przed podróżą liniami lotniczymi?

Linie lotnicze to komfortowy i szybki sposób podróżowania. Przed planowaną wycieczką należy zapoznać się z wymaganymi dokumentami potrzebnymi do odbycia podróży, zasadami odprawy na lotnisku, a także wymogami dotyczącymi pakowania bagażu.

Odpowiednie przygotowanie się do podróży pozwoli uniknąć stresujących sytuacji na lotnisku tuż przed wylotem. Wakacyjny urlop to w końcu czas odpoczynku i relaksu, dlatego warto dokładnie dowiedzieć się wszelkich możliwych informacji, np.: o rezerwacji biletów, bagażu, odprawie czy wymaganych dokumentach.

Bilety lotnicze w atrakcyjnych cenach

Planując podróż samolotem, warto dużo wcześniej zarezerwować sobie bilety, zwłaszcza że jest to całkowicie darmowe. Wielu przewoźników bardzo często oferuje promocyjne ceny biletów lotniczych, dlatego też opłaci się śledzenie na bieżąco ofert dostępnych np. na stronie Fru.pl i zarezerwowanie biletów odpowiednio wcześniej. Dodatkowo loty do popularnych miast, takich jak: Londyn, Paryż, Berlin odbywają się bezpośrednio z lotnisk w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku, Poznaniu.

Bagaż podręczny i rejestrowany

Po wyborze celu podróży, kupnie biletów lotniczych oraz ewentualnej rezerwacji hotelu należy zastanowić się, co spakować do torby podróżnej i zadecydować, czy będzie to tylko bagaż podręczny, czy może też rejestrowany. Pierwszy z nich zabiera się ze sobą na pokład samolotu. Bagaż rejestrowany z kolei trafia do luku samolotowego i jest on dodatkowo płatny, ponieważ umożliwia przewiezienie większej liczby rzeczy w porównaniu z bagażem podręcznym. Walizki podróżne, bez względu na rodzaj, podlegają określonym wymaganiom dotyczącym rozmiarów, wagi oraz zawartości, które mogą się nieco różnić od siebie w zależności od konkretnych linii lotniczych. Aby uniknąć nieporozumień i nerwowych sytuacji podczas odprawy, warto wcześniej zapoznać się z tymi wymogami na stronie internetowej przewoźnika bądź lotniska.

Czego nie można zabrać do samolotu?

Rozbieżności dotyczące zawartości bagażu mogą również wynikać również z docelowego kraju, w którym planuje się spędzić urlop. Przed lotem warto zatem dokładnie sprawdzić przepisy celne konkretnego państwa. Dużo zależy również od pracownika bezpieczeństwa kontroli, który ocenia zawartość danej walizki i może nakazać usunięcie z niej określonej rzeczy. Na pokładzie samolotu nie mogą się znaleźć przedmioty czy substancje łatwopalne, jak: petardy, gazowe latarki, rozpałka grillowa, a także rzeczy takie jak: ostre nożyczki, brzytwa, nóż.

Odprawa na lotnisku

Odprawa na lotnisku to istotna część każdej podróży samolotem. Trzeba przyjechać na nią odpowiednio wcześniej, gdyż większość linii zamyka odprawę już na 30–60 minut przed odlotem. Optymalny czas przyjazdu na lotnisko to zwykle około 2 godzin przed planowaną godziną startu samolotu, zwłaszcza gdy ma się bagaż do nadania bądź nie zna się jeszcze dobrze lotniska i trzeba odszukać odpowiednią bramkę. Na stronach internetowych linii lotniczych znajdują się również szczegółowe informacje dotyczące odprawy, w tym również odprawy online.

Wymagane dokumenty

Podróżowanie samolotem wymaga posiadania przy sobie również określonych dokumentów. Najważniejszym z nich jest oczywiście dowód osobisty, jednak Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca, aby obywatele Polski zabierali ze sobą również ważny paszport, nawet jeśli do przekroczenia granicy konkretnego państwa wystarczy jedynie dowód. W miejscach, gdzie wymagany jest paszport, jego ważność powinna wynosić przynajmniej trzy miesiące, a niekiedy (np. podróżując do Egiptu) sześć miesięcy, licząc od daty przyjazdu.

Aby wejść do samolotu, niezbędna jest również karta pokładowa oraz numer elektronicznego biletu lotniczego bądź kod rezerwacji, który bardzo usprawnia cały proces odprawy na terenie lotniska. Niektóre linie lotnicze umożliwiają przejście odprawy drogą internetową.

Warunkiem przekroczenia granicy niektórych krajów jest wiza, dlatego też przed planowaną podróżą należy dokładnie zapoznać się z wizowymi przepisami, jakie obecnie panują w kraju, do jakiego planuje się polecieć. Trzeba pamiętać również o tym, że niektóre kraje, np. Białoruś, wymagają od polskich obywateli posiadania również wiz tranzytowych.

Powiązane artykuły

One Thought to “Co warto wiedzieć przed podróżą liniami lotniczymi?”

  1. Michalina076

    Uwielbiam latać samolotami. nawet po Polsce się nimi poruszam. Dla mnie to najwygodniejsza opcja.

Leave a Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.