Podróż kamperem – zalety i koszty
Wśród popularnych metod podróżowania, zwłaszcza w sezonie letnim, coraz częściej wymienia się turystykę motorową, czyli taką, która uwzględnia przemieszczanie się osób podróżujących mechanicznymi środkami transportu. Najczęściej są to kampery bądź auta osobowe z przyczepą kempingową, choć to pierwsze rozwiązanie uznaje się za lepsze. Zauważmy, że kamper zajmuje mniej miejsca aniżeli zestaw składający się z samochodu i przyczepy, dlatego stwarza mniej problemów podczas jazdy i parkowania. Podróż kamperem jest bardziej komfortowa także dlatego, że nie trzeba martwić się o stan techniczny i bezpieczeństwo dwóch pojazdów – troszczymy się o jeden, solidnie wyposażony samochód.
Zalety podróżowania kamperem
Największą zaletą tego typu podróży jest niezależność. Korzystając z kamperów, możemy pojechać, dokąd chcemy i kiedy chcemy, możemy zatrzymywać się tak często i na tak długo, jak tylko mamy ochotę. Możemy dotrzeć do miejsc, których nie znajdziemy w ofercie żadnego biura podróży. Nie martwimy się o rezerwację hoteli czy miejsc w restauracji. Jeżeli w danym miejscu coś nam nie odpowiada, po prostu ruszamy w dalszą drogę. Nie jesteśmy ograniczeni limitami bagażowymi, nie musimy martwić się o jakość hotelowego jedzenia (w kamperze można samodzielnie przygotowywać posiłki). Podróżowanie kamperem oznacza wolność. Ponadto jest to wspaniała okazja do spędzania czasu z rodziną i przyjaciółmi w niestandardowy sposób, w niezwykle radosnej atmosferze i blisko natury.
Ile kosztuje podróż kamperem?
Koszt podróży w dużej mierze uzależniony jest od tego, czy dysponujemy własnym pojazdem, czy też korzystamy z usług wypożyczalni kamperów (sprawdź ofertę wypożyczalni CamperSun.pl). Zakup kampera opłacalny jest w momencie, gdy zamierzamy korzystać z pojazdu systematycznie, tj. przynajmniej kilka razy w roku. W innym przypadku lepiej wybrać się w podróż kamperem wypożyczonym. Koszt wynajmu uzależniony jest od wielu czynników, przede wszystkim od klasy pojazdu, ale także od aktualnej pory roku (inny jest koszt wynajmu w sezonie i poza sezonem), czy też od tego, jak długo planujemy z pojazdu korzystać (im dłuższy okres wynajmu, tym cena za dobę jest niższa).
Wśród kosztów wypożyczenia należy wymienić również opłatę serwisową oraz kaucję. Ta pierwsza to niewielka kwota związana z przygotowaniem kampera do jazdy, czyli m.in. dokładnym posprzątaniem, uzupełnieniem płynu i specjalistycznego papieru do toalety oraz butli z gazem. Jeżeli chodzi o to, ile wynosi kaucja, wygląda to różnie w różnych wypożyczalniach. Najważniejsze jednak, że kwota ta podlega zwrotowi po zakończeniu podróży.
Jeśli chodzi o inne koszty podróży, są one związane z zakupem paliwa, opłatami na kempingach czy też sposobem wyżywienia. Jeżeli w czasie podróży będziemy unikać miasteczek kempingowych na rzecz noclegów „na dziko” czy na bezpłatnych parkingach, ponadto nie będziemy korzystać z oferty punktów gastronomicznych, a postawimy na samodzielne przygotowywanie posiłków, koszty podróży kamperem, w porównaniu z wakacjami z biurem podróży, będą bardzo niskie.
Nigdy się nie odważyłem na podroż kamperem, samemu moim zdaniem to trochę za nudno, ale kto wie może kiedyś się uda. 😀